Fototapeta jest znakomitym sposobem na ubarwienie wnętrz naszych mieszkań. Jej umieszczenie na ścianie w salonie czy sypialni powoduje ożywienie pomieszczenia. Może również wpływać zasadniczo na nasze samopoczucie, zależnie oczywiście od doboru wzoru jaki się na niej znajdzie.

Obecnie na rynku dostępne są cztery typy fototapet. Pierwszą jest fototapeta lateksowa, której zaletą jest nieprzepuszczalność kleju oraz odporność na blaknięcie. Drugi typ to ekologiczna fototapeta fizelinowa, która z kolei posiada wysoką fotorealistyczną jakość wydruku, jak również jest bardzo odporna na zarysowania czy pęknięcia. Trzeci rodzaj stanowi fototapeta winylowa – samoprzyczepna, doskonale nadająca się na powierzchnie szklane, płytę meblową, czy też np. drzwi lub kafelki łazienkowe lub kuchenne. Ostatni typ to bardzo wytrzymała tapeta wykonana z papieru, zapewniającego trwałość ekspozycji grafiki do 20 lat.

Bardzo istotną sprawą jest oczywiście wzór jaki posiada fototapeta. Tu wachlarz ofert, jakie są proponowane przez firmy zajmujące się zarówno ich produkcją jak i dystrybucją jest ogromny. Dla amatorów wielkomiejskich pereł architektury znajdą się fototapety miejskie, w których motywem przewodnim są budynki charakterystyczne dla słynnych miast świata. Z kolei fototapeta muzyczna (a więc taka, która zawiera wzory związane ze światem muzycznym, na przykład zainspirowane ulubionym kompozytorem czy też dziełem muzycznym) to oferta skierowana do typowych melomanów. Z resztą fototapety hobbystyczne np. sportowe czy też wiążące się z motoryzacją, również cieszą się sporym powodzeniem. Kobiety zapewne będą bardziej skłonne sięgać po motywy pejzażowe, dekoracje kwietne czy też zwierzęce. Fototapety to także wspaniała ozdoba pokoju dziecięcego, gdzie można wykorzystać motywy z bajek, książek czy popularnych gier. Niektórzy stosują również chętnie fototapety kuchenne, na których najczęściej znajdą się wzory związane ze światem gotowania, porannej kawy czy owocami. Gama barw, motywów, ujęć i nastrojów reprezentowanych przez fototapetę jest naprawdę bardzo wielka i w zasadzie każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla jego temperamentu, zainteresowań, no i przede wszystkim znakomicie uzupełniającego i dopasowanego do jego mieszkania.

Fototapeta nie jest już jedynie reliktem przeszłości, czasów PRL – u i lat dziewięćdziesiątych, ale także rozwiązaniem na szarą i nudną aranżację wnętrza, upiększeniem naszych salonów, ubarwieniem pokoiku dziecięcego. Swoją formą może skłaniać ku refleksji, ale też niejednokrotnie zmusić do działania. Jest z pewnością doskonałym i oryginalnym sposobem na nowoczesne urządzenie naszych mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *